Fürdőszoba vagy erkély vízszigetelés? Egyszerű eljárás 3 lépésben
A modern építőiparban rendszeresen találkozunk a vízszigetelés kifejezéssel. Nem csoda, hogy ma szinte egyetlen épület sem nélkülözheti. A következő cikkben közelebbről is szemügyre vesszük a fürdőszoba, erkély vagy terasz vízszigetelésének egyszerű és leggyakrabban használt megoldását, amelyet Ön is könnyedén megoldhat.
Mire jó a vízszigetelés?
Ahogy a neve is sugallja, a vízszigetelés megvédi az épületet a víztől. De ez nem olyan egyszerű, mert sokféle vízszigetelés létezik. A vízszigetelő megoldásoknak meg kell küzdeniük a légköri hatásokkal, például esővel és hóval, másoknak pedig hidrogeológiai hatásokkal, azaz a talajvízzel és a kapillárisvízzel. Végül, de nem utolsósorban, találkozunk a használati vízre fókuszáló megoldással is fürdőszobákban, mosodákban, ipari konyhákban stb. Most azzal foglalkozunk, hogyan lehet az erkélyek, teraszok és fürdőszobák minőségi és egyszerű vízszigetelését elvégezni.
Miért ne feledkezzünk meg a vízszigetelésről az építkezés és a rekonstrukció során?
Az 1990-es évek elején a burkolást vagy a csempézést önmagában elegendő víz elleni védelemnek tekintették az erkélyeken, teraszokon vagy fürdőszobákban.
Hosszú távon azonban az épületek nem tudnak működni vízszigetelés nélkül. Ezt bizonyítja például a régebbi épületeken található számos erkély. Erkélyek és teraszok esetében a burkolat károsodásának leggyakoribb oka éppen a víz behatolása az aljzatba. Idővel a víz és a fagy kihasadást, repedést, a beton meggyengülését és végső soron az acélmerevítés korrózióját okozza. Ez a szerkezet teljes széteséséhez vezet, és a reggeli kávé kellemes helye valójában veszélyes térré változik.
Az alacsony minőségű vagy hiányzó fürdőszobai vízszigetelés más problémákat is okoz. Például egy dühös szomszéd, akinek a fürdőszobája szivárog tőlünk, nagyon kellemetlenné teheti a lakásban való életet. Nem csoda, hiszen a közelmúltban több ezret fizetett a háttérvilágítású mennyezeti burkolatokért, amelyek mára a vízszigetelésünk hiánya miatt tönkrementek.
Még ha nincsenek is szomszédai, nem jó ötlet elhanyagolni a vízszigetelést. Csak idő kérdése, hogy a vízzel átitatott falak leromlásnak induljanak. A megnövekedett páratartalom elősegíti a penészgombák növekedését, ami negatív hatással lesz egészségünkre.
A gyakorlatból tudjuk, hogy ma már elengedhetetlen a vízszigetelés alkalmazása olyan helyeken, mint a fürdőszobák, erkélyek, teraszok.
Milyen vízszigetelő megoldást érdemes használni?
Az építőipari piac nagyszámú terméket kínál különböző gyártóktól. Az általános gyakorlatban ezeket a termékeket gyakran kombinálják, ami határozottan nem helyes. Nem állítjuk, hogy a versengő termékekkel való kombináció nem működne, de a kölcsönös kompatibilitás csak akkor garantálható, ha bevált és átfogó rendszermegoldást használ.
Új projektre készül? Legyen szó új építésről vagy fürdőszoba, erkély vagy terasz felújításáról, az eljárás mindig szinte azonos.
A betonfelület előkészítése
Új betonfelületek esetén várja meg, amíg az aljzat teljesen megköt. Lakás belső vagy erkély felújításakor gondosan el kell távolítani a felület leváló részeit, és ki kell javítani az üregeket és repedéseket. Érdemes megemlíteni az önterülő anyagokat is, amelyek segítenek a padló egyengetésében.
Alapozó felületkezelés
Tisztítsa meg a felületet a portól, és folytassa az alapozást. Az egykomponensű S-T70 átlátszó és oldhatatlan filmet hoz létre, amely a következő rétegek alapja. Alkalmas beton aljzatokhoz, de más építőanyagokhoz is, mint például kerámia tégla, pórusbeton blokk, vakolat és mások. Régebbi és mállott felületekre használhatjuk a NANO mélyalapozót. Az alapozót hengerrel vagy ecsettel vigye fel két rétegben. A második réteget csak az előző réteg megszáradása után (2-3 óra elteltével) vigye fel.
Vízszigetelő réteg felhordása
Miután előkészítettük az aljzatot, folytathatjuk a vízszigetelés felvitelét. A folyékony vízszigetelő S-T8 bevonat vízálló membránt képez, és egyúttal védelmet is nyújt a radon sugárzása ellen. Egyszerűen össze kell keverni a kétkomponensű masszát az utasítás szerint, és azonnal fel kell kenni. A vízszigetelést hengerrel kell felhordani legalább két rétegben keresztben, mindig az előző réteg száradása után (12-24 óra elteltével). Az élekbe, sarkokba tömítőszalagot vagy öntapadó Fleeceband-et alkalmazzunk.
Egykomponensű vízszigetelés
Beltérre és kültérre egyaránt remek választás az egykomponensű vízszigetelés alkalmazása. A folyékony vízszigetelés használatra kész. Nem kell semmit keverni, könnyen felvihető és időt takarít meg. Az első réteg száradási ideje aljzattól függően mindössze 3-6 óra, a második réteg 6 óra alatt szárad meg. A felhordás módja megegyezik a folyékony vízszigetelő bevonat alkalmazásával.
Fürdőszoba felújításhoz használjon FÜRDŐSZOBA egykomponensű vízszigetelést. Erkélyek és teraszok kültéri alkalmazására és vízszigetelésére a KÜLTÉR egykomponensű vízszigetelés a legalkalmasabb.
Hibrid vízszigetelés
Egy másik lehetőség az erkély, terasz vagy fürdőszoba vízszigetelésére a csemperagasztó és a vízszigetelés egy lépésben történő alkalmazása. A 2 az 1-ben termékek a modern építőipar trendjét jelentik, és az időmegtakarítás mellett a vízszigetelő réteg kompromisszummentes minőségére is büszkék lehetnek. Ehhez a megoldáshoz válassza A DUO FLEX vízszigetelő és ragasztó anyagot.
Vízszigetelés a kőszőnyeg alatt
A folyékony vízszigetelés a legjobb megoldás a betonfelületek előkészítésére a PERFECT STONE Stone Carpet külső felhordása előtt. A szőnyeg nyitott szerkezete lehetővé teszi a víz átjutását az aljzatba, a folyékony fólia pedig megakadályozza annak további felszívódását. Ez meghosszabbítja a teljes rendszer élettartamát, és megakadályozza az esetleges szivárgást az épület szerkezetébe.
Radon elleni szigetelés
Tudja mi az a radon? Színtelen és szagtalan radioaktív gáz, amely folyamatosan szabadul fel az altalajból. Szinte mindenhol jelen van, de veszélyes és magasabb koncentrációját csak bizonyos, a radioaktivitási térképen rögzített helyeken határozzák meg. Ezeken a helyeken hosszú távon szükséges az épület radon elleni védelme. A veszély mértéke és a javasolt megoldás közvetlenül a helyszínen mért értékektől függ.
A megfelelően elvégzett vízszigetelés megvédi az épületet a radon behatolásától. Ne felejtse el tájékozódni ezekről az intézkedésekről az építkezés vagy felújítás megkezdése előtt.
Gyakori hibák a vízszigetelés alkalmazásakor
A vízszigetelés felhordása nem nehéz, de a megfelelő technológiai eljárásokat be kell tartani, és hagyni kell a vízszigetelő anyagot kellően megszáradni a többi réteg felhordása előtt. Csak így lehet tökéletes eredményt elérni.
A gyakori hibák közé tartozik még a nem kohéziós, nedvszívó és gyengén áthatoló felületre történő felhordás, a felhordás hézagai és nem utolsó sorban a tömítőszalagok elhagyása a sarkokban, élekben.
Bár sokak számára csábítás, az említett vízszigetelések végső bevonatként való felhasználását semmiképpen sem javasoljuk. Megvan a helyük a padlók összetételében, cserép vagy csempe alá épített membránként. Az UV-sugárzásnak való kitettség, a közvetlen időjárás vagy a mechanikai igénybevétel ennek a rétegnek a gyors lebomlását okozza.
Hogyan kell eljárni a vízszigetelés felhordása után?
Befejezte a vízszigetelés felvitelét, és folytatja a projektet a térburkolat és a burkolólap beépítésével? Ne felejtse el megnézni, milyen ragasztókat használjon erre a célra, és hogyan válasszon falicsempét az aktuális trendeknek megfelelően.
Galéria
OSZD MEG A KÖZÖSSÉGI OLDALAKON
Hasonló tartalmak